Jak napisać zaproszenie na ślub? Porady i pułapki

Zaproszenie na własny ślub pisze się (zazwyczaj) raz w życiu. Kartkę obejrzy wiele osób (rodzina, znajomi, sąsiedzi…) i trafi ona do „archiwów” w wielu domach. Warto więc zadbać, żeby zaproszenie było bez zarzutu. Mnie i mojemu narzeczonemu układanie treści zaproszenia i personalizowanie kartki zajęło wiele wieczorów. Poniżej zamieszczam porady w kilku punktach.

Jak napisać zaproszenie na ślub?

 1. Spojrzeć na istniejące wzory treści zaproszenia.
 2. Spersonalizować treść zgodnie z naszym indywidualnym stylem.
 3. Wybrać pasujące zaproszenia
 4. Pomyśleć o dodatkach do papeterii
 5. Zwrócić uwagę na „pułapki”
 6. Sprawdzić! Sprawdzić! Sprawdzić!

Punkt 1: Spojrzeć na istniejące wzory treści zaproszenia.

Mało kto ma doświadczenia w pisaniu zaproszeń ślubnych. Dlatego pierwszym krokiem w układaniu treści własnego może być sprawdzenie w Internecie (lub na zaproszeniach, które kiedyś się otrzymało) jak formułuje się taki tekst. Zaproszenie jest sformalizowanym gatunkiem, a ślub dla wielu osób jest doniosłym wydarzeniem. Treść zaproszenia powinna to oddawać.

Zaproszenie nie powinno więc brzmieć :

„Zapraszamy na ślub i wesele Jasia i Małgosi w USC w Białymstoku o 10.00, 11.08.2017.”

Znacznie dostojniej brzmi:

Jan Kowalski i Małgorzata Nowakowska mają przyjemność zaprosić (imię i nazwisko gościa) na uroczystość zawarcia ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Białymstoku (adres). Po ceremonii mamy nadzieję bawić się wspólnie na przyjęciu weselnym w restauracji „Telimena” (adres).

Dodatkowy element, którzy może znaleźć się w zaproszeniu to wzmianka o rodzicach, jeśli współorganizują oni przyjęcie (np. Jan Kowalski i Małgorzata Nowakowska z rodzicami mają przyjemność zaprosić….). O innych, mniej standardowych elementach zaproszenia, piszę w punkcie „pułapki” (zobaczcie dlaczego!)

zaproszenie-slubne-funny-fn-02

Nasze zaproszenie brzmi:

Moje Imię i Imię Narzeczonego

mają zaszczyt zaprosić

Sz.P. Nazwisko Gościa

na uroczystość zawarcia Związku Małżeńskiego,

która odbędzie się w Pałacu Ślubów w Warszawie

(adres)

(data)

Po uroczystości zapraszamy na przyjęcie weselne do Centralnej Biblioteki Rolniczej

(adres)

Wiele wzorów zaproszeń (w tym nietradycyjne) znajdziecie tutaj.

Punkt 2. Spersonalizować treść zgodnie z naszym indywidualnym stylem.

Zaproszenia powinny być eleganckie, ale to nie znaczy, że muszą być nudne. Dodajmy do treści zaproszenia coś, co wyróżni nasze przyjęcie od innych. Najczęściej spotykanym sposobem personalizacji jest dodanie cytatu, na ogół dotyczącego miłości. Żeby jednak taki zabieg miał dobry efekt, cytat powinien pasować do nas – naszych zainteresowań, pasji i naszego stylu życia. Jeśli uwielbiamy książki, cytat z powieści czy wiersza będzie super. Jeśli z książek preferujemy te kucharskie, nawiązanie do literatury nie powie nic o nas (widziałam nawet zaproszenia gdzie nazwisko pisarza było przekręcone: zonk!). Jeśli właśnie kuchnia to nasza pasja, możemy do niej nawiązać w zaproszeniu, np. dodając żartobliwą notkę: PS. „znamy przepis na miłość!”. Sposobów na personalizację jest wiele. My chcieliśmy, żeby nasze zaproszenie było ciepłe i lekkie, dlatego zamieściliśmy zabawne zdjęcie nas samych i dodaliśmy dymek: „mamy nadzieję, że goście przyjdą licznie!”.

Screen Shot 2017-04-02 at 21.09.01

 1. Wybrać pasujące zaproszenia

W praktyce punkty 2 i 3 nakładają się na siebie. Treść zaproszenia często układa się jednocześnie z wybieraniem odpowiedniego wzoru kartki. Przykładowo jeśli spodoba nam się „hipsterski” wzór poniżej, treść zaproszenia dopasujemy do istniejącego układu graficznego.

Screen Shot 2017-04-02 at 21.46.08

Zaproszenie na nasz ślub jest zapowiedzią tego, co czeka gości – nie tylko na poziomie treści, ale też designu. Dobrze jest więc od samego początku wybrać papeterię ślubną, która będzie pasować do stylu jaki wybraliśmy dla naszego przyjęcia. Przykładowo, powyższe zaproszenie (jak i inne z kolekcji vintage i eco tutaj-link) świetnie będzie pasować do wesela rustykalnego, w stodole, czy w pięknym ogrodzie. Mówi naszym gościom: „przyjdzie ubrani na kolorowo, będziemy pić cydr, rozpalimy ognisko i przetańczymy noc na bosaka”.

Jeśli jednak planujemy eleganckie przyjęcie w pałacu, wybierzmy coś, co od początku zasygnalizuje gościom czego mają się spodziewać: klasy, szyku i blasku. Takie zaproszenie mówi: załóżcie lakierki, skropcie się perfumami i przybywajcie pić z nami szampana!

Screen Shot 2017-04-02 at 21.57.24

Nasze wesele odbywa się w centrum Warszawy i jego atrakcją będzie koncert starych piosenek w stylu przedwojennej stolicy. Dlatego wybraliśmy zaproszenie z panoramą miasta w stonowanych barwach.

 1. Wybrać dodatki do papeterii

Od jakiegoś czasu obserwuję zwyczaje i trendy ślubne w Wielkiej Brytanii (niektóre opisałam tutaj). Zwróciłam uwagę, że na Wyspach zaproszenie to nie jedna kartka, jak najczęściej u nas, ale cały zestaw karteczek, często bardzo wykwintnie zaprojektowanych.

Takie wkładki do zaproszenia mogą zawierać dodatkowe informacje, takie jak:

 • Save the date – osobna karteczka z datą uroczystości, wręczana na długo przed ślubem np. gdy znamy już dzień, ale nie inne szczegóły. Karteczka z datą poinformuje naszych gości, że ten dzień muszą koniecznie zarezerwować na nasz ślub. Ja wysyłałam ‚Save the date’ elektronicznie, ale już na ‚oficjalnym’ wzorze zaproszenia.
 • Osobne zaproszenia na różne części uroczystości: sam ślub i ewentualnie toast, wesele, poprawiny.
 • RSVP – prośba o potwierdzenie zaproszenia do określonej daty. Często jest to kartka, którą goście mają odesłać zapraszającym, podczas gdy w Polsce zwykle informuje się parę osobiście lub telefonicznie.
 • Noclegi – wkładka to dobre rozwiązanie jeśli tylko część z gości ma zapewniony nocleg.
 • Prezenty – to bardzo delikatny temat… warto dokładnie przemyśleć treść takiej notatki . Piszę o tym w punkcie 4 – pułapki!
 • Inne: czasem w angielskich zaproszeniach znajduje się prośba o wybranie menu oraz rozmaite nietypowe pytania np. „jaką piosenkę chcielibyście usłyszeć na weselu” – to fajny pomysł na zaangażowanie gości w planowanie imprezy od samego początku. Możemy też dodać mapkę dojazdu (np. taką)

Przy okazji zamawiania zaproszeń, możemy też pomyśleć o pasujących winietkach, menu, zawieszkach na butelki etc.

Screen Shot 2017-04-02 at 22.33.39

Ciekawostką, która może wyróżnić nasze zaproszenie od innych jest wsypane do koperty konfetti dopasowanego do wzoru zaproszenia. Zrobiło na mnie wielkie wrażenie, kiedy wraz z piękną czerwoną kartką z koperty otrzymanej od znajomej Brytyjki wypadło złote konfetti w kształcie jelonków! Poniżej wzór zaproszenia gdzie konfetti znajduje się w małej kopercie. Oryginalne!

Winter-Wedding-Invitations-ConfettiShowers_NBarrettPhotography

 1. Zwrócić uwagę na „pułapki”

Wydawałoby się, że zaproszenie na ślub może wywołać u gościa tylko radość. A jednak często zdarzają się „wpadki”, które mogą położyć się cieniem na rytuale zaproszenia na ślub.

Prezenty – to bardzo delikatny temat… Oczywiście większość gości wie, że na ślub nie przychodzi się z pustymi rękoma. Nie chcielibyśmy jednak sprawić wrażenia, że zależy nam głownie na prezentach. Więc o tej kwestii warto pisać w zaproszeniu bardzo ostrożnie, przykładowo „Najlepszym prezentem będzie dla nas Wasza obecność! Jeśli chcecie wesprzeć nas na na nowej drodze życia, idealnym podarkiem będą środki, które zainwestujemy w remont mieszkania/ kupno samochodu /podróż poślubną”. Warto też informację o prezentach zawrzeć na osobnej kartce – do domowego archiwum trafi zapewne tylko ‚główne’ zaproszenie.

Osoba towarzysząca – zdarzyło mi się dostać zaproszenie na którym tytułowano mnie „osobą towarzyszącą”, mimo, że znałam zapraszających, przyjaciół mojego partnera, od wielu lat… Co więcej, przy moim talerzu widniała też winietka „osoba towarzysząca”! Taka forma może sprawić, że nasz gość nie poczuje się bardzo mile widziany/a. Spróbujmy więc dowiedzieć się wcześniej o nazwisko partnera/partnerki osoby zaproszonej. Co innego oczywiście jeśli zaproszony/a nie ma stałego partnera – wówczas ‚osoba towarzysząca’ (to może być chłopak/dziewczyna lub po prostu przyjaciel lub przyjaciółka) jest w porządku!

Screen Shot 2017-04-02 at 21.20.39

Dzieci – zastanówmy się, czy chcemy by na naszym weselu goście pojawili się z dziećmi. Niezależnie od tego czy odpowiedź brzmi „tak” czy „nie”, dobrze byłoby delikatnie zakomunikować zaproszonym jaka jest forma przyjęcia. Na angielskich zaproszeniach widziałam formę „Zarezerwowaliśmy dla Was …. miejsca” np. 2 dla pary, 4 dla pary z dwójką dzieci.

Religijne cytaty – w punkcie 2 pisałam o personalizowaniu swoich zaproszeń. O ile cytat z Jana Pawła II będzie pasował do zaproszeniu pary, która jest zaangażowana w życie religijne, będzie wyglądał nieco dziwnie u kogoś, kogo do kościoła trzeba ciągnąć wołami. Zauważyłam, że w Wielkiej Brytanii w ogóle unika się religijnych akcentów – w końcu goście często pochodzą z wielu różnych kultur i takie ‚epatowanie’ religijnością jest tu w złym tonie.

Język – jeśli zapraszamy gości zza granicy, którzy nie mówią po polsku, warto wydrukować osobne zaproszenie w innym języku, lub do polskiej wersji dodać „wkładkę” z przełożonym tekstem.

Nasze zaproszenie dla angielskojęzycznych gości brzmi:

Together with their parents

Moje Imię i Imię Narzeczonego

have the pleasure of inviting

Nazwisko Gościa

to our Wedding at the Warsaw Palace of Weddings

(adres)

on (data)

Dinner and dancing to follow

at Central Agricultural Library

 1. Sprawdzić! Sprawdzić! Sprawdzić!

Ostatni, bardzo ważny punkt: sprawdźmy dokładnie i kilkukrotnie treść zaproszenia, żeby uniknąć literówek czy treści, które mogłyby wywołać kontrowersje. Zamówmy próbkę, żeby zobaczyć jak wyglądają ‚w realu’ kolory. Poprośmy też kogoś znajomego (lub rodziców!), żeby spojrzał na zaproszenie ‚swoim okiem’.

A kiedy zaproszenia już są gotowe i wydrukowane… wystarczy wręczyć je gościom. Jak to zrobić (i uniknąć wpadki) możecie przeczytać na blogu Zapi.

Screen Shot 2017-04-02 at 22.40.16

Życzę wszystkim parom miłej zabawy przy wybieraniu kartek i układaniu treści zaproszenia, które będą odzwierciedlać wasz indywidualny styl!

Zajrzyjcie też do innego wpisu o trzech poradach dotyczących wypisywania i doręczania zaproszeń – nie pożałujecie!

Wpis powstał we współpracy z firmą Zapi – Papeteria Ślubna.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s